A e ndërmjetësoi Markoviq takimin Thaçi – Vuçiq

Qeveria e Malit të Zi, ka publikuar një video ku shihet kryeministri Dushko Markoviq së bashku ulur në një tavolinë me dy zyrtarët e lartë të Kosovës dhe Serbisë, presidentin e Hashim Thaçi dhe Aleksander Vuciq, në Sofje.

Nuk dihet nëse këtë takim e ka ndërmjetësuar vetë kryeministri i Malit të Zi. Por më herët Vuçiq kishte deklaruar se arsyeja e takimeve të tij me Hashim Thaçin janë vetëm “shpëtimi i kokave të fëmijëve serbë”.

Këto fjalë, ai i ka thënë para takimit me Presidentin Thaçi në Sofje me qëllimin që të arsyetohet para opinionit në Serbi.

 Takimi u zhvillua në kuadër të Samitit të liderëve të Ballkanit Perëndimor dhe krerëve të Bashkimit Evropian, që po mbahet në Sofje të Bullgarisë.
Shperndaje
error: Të drejtat e rezervuara !!