“Super e marta” në SHBA, triumfojnë Clinton dhe Trump (Video)

Ish-sekretarja e Shtetit, Clinton fitoi në shtetet Tenesi, Alabama, Xhorxha, Arkansas, Virxhinia, Teksas dhe Masaçusets. Rivali i saj, demokrati socialist Sanders fitoi në Vermont, Oklahoma, Minesota dhe Kolorado.

Në kampin republikan, Trump fitoi në Arkansas, Xhorxha, Alabama, Tenesi, Virxhinia, Vermont dhe Masaçusets. Senatori Ted Cruz fitoi në shtetin e tij Teksas, si edhe Oklahoma and Alaska. Senatori nga Florida Marco Rubio siguroi fitoren e tij të parë në sezonin e zgjedhjeve paraprake, në Minesota.

Rezultatet nuk ishin një befasi. Sondazhet kishin treguar se kandidatët Trump dhe Clinton kishin një epërsi të madhe në shtetet e të Martës së Madhe dhe në shkallë kombëtare. Në fjalimet e tyre të fitores, secili nga kandidatët u përqendrua tek tjetri dhe jo tek rivalët e tyre brenda partisë.

 

Shperndaje