Maskat nuk janë më të detyrueshme në shkolla, markete, qendra tregtare

Maskat mbrojtëse nuk do të jenë më obligim në shkolla, markete, qendra tregtare, salla sportive, por vetëm rekomandim, tha ministrja e Shëndetësisë Jellena Boroviniq Bojoviq në emisionin “Mirëmëngjes Mali i Zi”.

Ajo theksoi se nga e enjtja, kur do të shpallen masat e reja, maskat do të jenë të detyrueshme në institucionet shëndetësore, akomodimin kolektiv dhe transportin publik. Ora e mësimit mbetet në 30 minuta deri në zgjidhjen e situatës.

Situata epidemiologjike është shumë më e favorshme.

“Ne ende duhet të jemi të kujdesshëm. Koronavirusi na ka befasuar disa herë në mënyrë të pakëndshme. Gjendja aktualisht është e favorshme dhe stabile, kemi rënie të ndjeshme të numrit të pacientëve në baza ditore, rënie të numrit të të shtruarve”, tha Boroviniq Bojoviq./TvTeuat/

Shperndaje
error: Të drejtat e rezervuara !!