Turqi: Përplasje me Erdogan, jep dorëheqje Kryeministri Dautoglu

Pas përplasjes me presidentin Erdogan, kryeministri turk, njëherësh kreu i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim, Ahmet Dautoglu, ka dhënë dorëheqjen.

Në një konferencë për mediat, Davutoglu njoftoi se zyrtarisht do ta dorëzoi mandatin e kryeministrit gjatë kongresit të jashtëzakonshëm.“Kongresi i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim do të mbahet më 22 maj.

Unë nuk kam dështuar apo nuk kam asnjë ndjenjë keqardhjeje në marrjen e këtij vendimi”, ka thënë Davutoğlu, gjatë një konference për shtyp. Ai shtoi se dorëheqja e tij nuk ishte zgjidhja e tij, por një domosdoshmëri, shkruan BBC

Shperndaje