Mbyllet fushata në Kosovë, të dielën votohet (Foto)

Në Kosovë është mbyllur mbrëmë fushata elektorale për zgjedhjet e parakohshme të së dielës, një proces që nisi menjeherë pas shpërberjes së Parlamentit,  ku me një mocion mosbesimi më 9 maj u rrëzua qeveria Mustafa, produkt i një koalicioni të vitit 2014 me Partinë Demokratike të Kosovës.

Tashmë të rigrupuar në koalicione të ndryshme, partitë kryesore mbyllen fushatën me tubime të mëdha. Në orën 15:00, kandidati për kryeministër Ramush Haradinaj mbyll fushatën për koalicionin PDK, AAK dhe Nisma për Kosovën.

LDK-AKR-alternativa me kandidat Avdullah Hotin, në orën 17:00 dhe Albin Kurti me Vetëvendosjen mbylli fushatën me një tubim të madh në sheshin ”Skenderbeu” në Prishtinë në orën 21:00.

Heshtja elektorale filloi më 23.59 minuta. Fushata elektorale u zhvillua me ritme të shpejta për shkak të kohëzgjatjes së shkurtër vetëm 10 ditë dhe në fokus pati zhvillimin  ekonomik.

Në listën përfundimtare të votuesve janë 1 milion e 872 mijë e 941 qytetarë me të drejtë vote.


Vetevendosje

Fotografia e Lëvizja VETËVENDOSJE!

Fotografia e Lëvizja VETËVENDOSJE!

 

PDK-AAK-NISMA

Fotografia e Ramush Haradinaj

Fotografia e Ramush Haradinaj

LDK-AKR-ALTERNATIVA

Fotografia e Avdullah Hoti

Fotografia e Avdullah Hoti

Shperndaje