Escobar: Mali i Zi objektiv tërheqës për Moskën

Mali i Zi mbetet një objektiv tërheqës për Moskën, kjo është arsyeja pse Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e saj euroatlantikë duhet të shtojnë përpjekjet kolektive për të kundërshtuar veprimet armiqësore të presidentit rus Vladimir Putin, tha Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit i SHBA-së dhe i dërguari special për Ballkanin Perëndimor. Gabriel Escobar. Ai tha për “Vijesti” se e njëjta ideologji e gabuar e shtyn Kremlinin të ngadalësojë dhe të pengojë integrimin euroatlantik të Ballkanit.

“Putin nuk e pranon rendin e bazuar në rregullat që kanë sunduar botën që nga Lufta e Dytë Botërore, sipas të cilave vendet duhet të jenë në gjendje të zgjedhin politikën e tyre të jashtme dhe të bëjnë aleancat e tyre në mënyrë të pavarur. Lufta e tij kundër Ukrainës është një luftë kundër kësaj premise. “, tha Escobar. Ai shtoi se beson se një dialog konstruktiv midis aktorëve politikë dhe shoqërisë civile është thelbësor dhe do të ndihmojë Malin e Zi dhe rajonin të realizojnë aspiratat e tyre.

“Në të njëjtën kohë, unë do t’i bëj thirrje të gjithëve në Ballkanin Perëndimor që të thërrasin në përgjegjësi Presidentin Putin për vendimin e tij për të krijuar vuajtje çnjerëzore për popullin e Ukrainës, shumë prej të cilëve kanë lidhje të thella me Rusinë dhe shumë prej të cilëve gjithashtu janë të besimit ortodoks . “Në një kohë kur situata humanitare po përkeqësohet , dhe viktimat civile rriten, ju duhet të pyesni veten se çfarë është në gjendje të bëjë Putin diku tjetër, përfshirë Ballkanin Perëndimor,” tha ndër të tjera Escobar./TvTeuta/

Shperndaje
error: Të drejtat e rezervuara !!