Zv.ambasadori amerikan Bix Aliu: Shqiptarët e MZ duhet të integrohen më shumë

Diplomati shqiptaro-amerkan, zavendes ambasadori amerikan Bix Aliu ne nje interviste per TV Teuta tha se gjate mandatit te tij diplomatic ne Mal te Zi ka pare shume ndryshime, por integrimi I shqiptareve ende mungon.

Aliu tha se populli shqiptare ka nje kulture te lashte ketu ne Mal te Zi duke theksuar se ka deshire qe te  shoh edhe me shume integrime te shqiptareve neper institucione e kjo patjeter duhet te ndikoje edhe ne mesimin e gjuhes malazeze, e cila ne disa rrethana tek shqiptaret duket si pengese, por zoteri Aliu thote se duhet te perfeksionohen sa me teper gjuhet dhe te krijohen baza te mira per integrimet e pasardhesve, dhe vetem ne kete menyre vjen ne shprehje dituria dhe aftesia e popullates shqiptare./TVTeuta/

Shperndaje