Qeveria e re në RMV, Ali Ahmeti i “rrëmben” Zaevit ministritë më kryesore

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka prezantuar këtë të mërkurë emrat e disa prej ministrave në qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut.

Ai tha se qeveria e re duhet të bazohet tek parimi i konsensusit të gjerë, ndërsa shtoi se palët e koalicionit duhet të marrin vendime të drejta për përmirësimin e jetës së qytetarëve.

Duket që marrëveshja me LSDM-në e Zoran Zaev ka qenë e suksesshme jo vetëm për arritjen historike, ku vendi do të drejtohet për herë të parë nga një kryeministër shqiptar në 100 ditët e fundit të këtij mandati, por edhe për postet ministrore që i janë besuar BDI-së.

Sipas marrëveshjes, BDI-ja do të drejtojë disa prej ministrive më të rëndësishme, siç është ajo e Financave dhe Ekonomisë, Ministrinë e Jashtme, kreun e Kuvendit si dhe disa ministri të tjera me rëndësi për jetën politike e shoqërore të RMV-së

Postet që do drejtohen nga BDI-ja:

  • Kryetari i Kuvendit- Talat Xhaferri
  • Ministria e Jashtme- Bujar Osmani
  • Ministria e Financave- Fatmir Besimi
  • Zëvendëskryeministër i parë dhe ministër për Sistemin Politik-Artan Grubi
  • Ministria e Ekonomisë- Kreshnik Bekteshi
  • Ministria e Ambientit Jetësor-Naser Nuredini
  • Ministria e Shoqërisë Informative dhe Administratës (Proces në konsultim për gjetjen e drejtuesit/es).

Pas arritjes së marrëveshjes me BDI-në, Zoran Zaev tha se e vlerësonte “mençurinë, durimin dhe përkushtimin” e Ahmetit në arritjen e kësaj marrëveshjeje, duke pranuar se pakti përfshin votimin e një kryeministri shqiptar në fund të mandatit.

“Ne si partnerë koalicioni kemi rënë dakord që 100 ditë para zgjedhjeve, partitë me propozim të BDI-së të caktojnë një kandidat për kryeministër. Kjo është në kuadër të ndërtimit të mirëbesimit”, theksoi Zaev.

Në zgjedhjet e 15 korrikut, koalicioni mes LSDM dhe BESA siguroi 46 deputetë, VMRO-DPMNE 44, BDI 15, Koalicioni Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa 12, E majta dy dhe PDSH-ja një.

Shperndaje