Podgoricë: 100 vjet nga vrasja e Isa Boletinit, një plis dhe një flamur kombëtar në vendin ku dha shpirt

Sot, kur u mbushën 100 vjet nga vrasja e një prej figurave më të shquara të historisë shqiptare, Isa Boletinit, në Podgoricë, në vendin ku dha shpirt, shqiptarë e Malësisë vendosën në shenjë nderimi një plis dhe një flamur kombëtar.

Muaj më parë, rreth kësaj figure të madhe kombëtare, pati dhe një zhvillim të rëndësishëm: eshtrat e tij, të ruajtura në një thes prej një hoxhe mitrovicar, u varrosën përfundimisht në fshatin e tij të lindjes, Boletin.

Shperndaje
error: Të drejtat e rezervuara !!