Maqedoni, zgjedhjet e reja më 5 qershor (Video)

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni do të mbahen më 5 qershor të këtij viti. Vendimi për shtyrjen e datës së votimeve u miratua vetëm me votat e VMRO-DPMNE-së dhe BDI-së, kurse deputetët e dy partive opozitare, LSDM dhe PDSH abstenuan.

Pas negociatave maratonë gjatë ditës së martë, përfaqësuesit e faktorit ndërkombëtar kanë arritur të bindin vetëm VMRO-DPMNE-në, por jo edhe LSDM-në, për të mbështetur nismën e dy partive shqiptare, BDI dhe PDSH, për anulimin e vendimit për shpërndarjen e Kuvendit, që ndodhi pak para mesnate, kur ishte edhe afati i fundit, duke përcaktuar 7 prillin si datën të re për shpërbërjen e Parlamentit.

Shperndaje
error: Të drejtat e rezervuara !!