Aeroporti i Shkupit nuk quhet më “Aleksandri i Madh” (Video)

Maqedonia i ka bërë lëshimet e para në kuadër të riparimit të raporteve me Greqinë.

Foto: Beta/AP

Ndryshimi i emrave u konfirmua edhe nga vetë kryeministri maqedonas Zoran Zaev, i cili shtoi se vendimi konfirmon një hap të madh për ndërtimin e miqësisë dhe mirëbesimit me Greqinë.

Ndryshimi i emrave të aeroportit dhe autrostradës vjen ndërsa Shkupi dhe Athina duket se po afrojnë gjithnjë e më shumë qëndrimet edhe për ndryshimin e vetë emrit të Maqedonisë, pavarësisht kundërshtimeve të forta që dy palët kanë hasur në shtëpi.

Shperndaje
error: Të drejtat e rezervuara !!