Sonte në Tuz, komedi nga trupa teatrore nga Tirana

TITULLI I VEPRES : “CIFTI I SHQYER”
AUTOR : DARIO FO
ZHANRI : KOMEDI
SINOPSI :

Nje veper me fame boterore ku autori eshte vleresuar me cmimin “Nobel” Trajton nje problematike shume jetesore e cila lidhet kryesisht me individin. Jo pa qellim autori ve ne qender te vepres nje cift ,ku zberthen dy promotoret e jetes (femra dhe mashkulli) dhe vazhdimesia e saj (raporti ne cift). Kjo rrethane shpalos me se miri dy tiparet thelbesore njerezore duke na dhene nje pasqyre te bemave , si pjese dobet e karakterit te sejcilit. Besnikeria ,virtyti, maturia, reflektimi, menaxhimi I drejte I nje raporti per te siguruar nje familje te shendoshe, me modele gati perfekte per individet dhe shoqerine .

Egoizmi personal,konfliktet e renda, tradhetite,divorci, mos komunikimi pabarazia gjinore ne raport si tek prinderit tane te cilet perfaqesojne nje “cift”, si tek te rinjte qe neser do te perfaqesojne nje “cift” ,do te sillte probleme te renda psikofike ne familjen ideale qe me pas do te behet themeli per edukim. Nepermjet gjuhes skenike e lojes brilante me dinamike, konflikt, situate e batuta dalin ne pah qendrime e mesazhe njerezore shume te rendesishme .

Kjo shfaqje numeron me shume sukses rreth 60 repriza ne Shqiperi , Maqedoni e Kosove. REALIZUAR NGA “TRUPA PROFESIONISTE E TEATRIT “PASSION” TIRANE.

Grupi realizues perbehet nga 4 persona :Gjergj MenaAlgiona AgaBruna BelajXhino Musollari.

Mund të jetë një imazh i 2 persona dhe teksti

Shperndaje
error: Të drejtat e rezervuara !!