Rama ia këputë shpresat Nishanit për t’u rizgjedhur president (Video)

Bujar Nishani nuk ka asnjë shans për t’u rizgjedhur president i Republikës. Të paktën jo sipas kryeministrit Edi Rama, i cili i mbylli derën ambicjes së kreut të shtetit, të shprehur një muaj më parë në “Top Story”.

“Nëse do ketë një garë dinjitoze dhe nëse do të mbështetem nga grupi i caktuar i deputetëve, patjetër që unë do të garoj për një mandat të dytë”, tha Nishani një muaj më parë.

“Zgjedhja e presidentit në Shqipëri nuk është si në Amerikë. Shprehja e ambicjeve më duket kohë e humbur sepse nuk e vendos individualisht askush se kush do të bëhet president”, u përgjigj Rama këtë të premte.

Për të dhënë një përgjigje se kush do të kandidojë, kryeministri Rama kërkoi më shumë kohë, por ai e bëri të qartë se do të jetë një propozim i koalicionit qeverisës.

“Presidentin e ri do ta vendosë Aleanca për Shqipërinë Europiane. Ju siguroj se do të kemi atë që quhet vështirësia për të zgjedhur”, theksoi Rama.

Shperndaje