Koreja e Veriut ekzekuton 2 zyrtarë të lartë me armë kundërajrore (Video)

Koreja e veriut e ka kthyer në rrugë vrasjen e atyre që i konsideron si kërcënim për lidershipin e vendit. Armiqtë politikë të Kim Jong Un ekzekutohen, ndoshta për të krijuar edhe frikë tek elita se kush kundërshton qeverinë, do të përfundojë shumë shpejt si ata.
 E përditshmja konservatore, JoongAng Ilbo, raportoi se Hëang Min, ish-ministër i Bujqësisë dhe Ri Yong-jin, një zyrtar i lartë në Ministrinë e Arsimit, u ekzekutuan me kundër ajror në një akademi ushtarake në Phenian në fillim të muajit gusht.

Hwang thuhet se u vra pas propozimit të disa politikave që janë parë si kërcënim i drejtpërdrejtë për udhëheqjen e Kimit.

Ndërsa arsyeja qe mendohet se është ekzekutuar Ri është se atë e kishte zënë gjumi gjatë një mbledhjeje të drejtuar nga Kim Yong un.

Zyrtari më i lartë i ekzekutuar në vend është Jang Song Thaek , xhaxhai i Kim, i cili u shpall si tradhtar i kombit dhe u vra në dhjetor të vitit 2013.

Gazeta JoongAng Ilbo spekulon se ekzekutimet mund të shënojnë një raund të ri të spastrimeve, si një shfaqje e forcës nga Kim Yong Un për të forcuar akoma më shumë pushtetin në duart e tij, pas përçarjes që ka përfshirë elitën politike të Koresë së Veriut gjatë muajve të fundit.

Shperndaje